o bieli

Biały jest niefotogeniczny, biały pogrubia. Biały nie podoba mi się ze względów estetycznych.

Jako osoba z dyplomem w tym kierunku mogę pełnić rolę eksperta – w kwestii bieli, a więc także w kwestii śniegu wraz z jego nacechowaniem i brakiem zalet. Czy też brakiem w ogóle. Śnieg wybrakowuje rzeczywistość. Pod śniegiem rzeczywistość ginie, śnieg ją ukrywa, więc mniej jest jej. A jak czegoś jest mniej, to jest gorsze.

Poza tym w bieli zacierają się granice. Wszystko co białe traci kształt, fakturę, staje się rozmazaną i nudną plamą. Nie ma w tym nic ciekawego. Pod śniegiem nie wiadomo, gdzie jedna rzecz się kończy, a druga zaczyna. Pogubić się można, bo pod śniegiem jedno do drugiego jest tak podobne. Krzywdę sobie zrobić można, bo myślisz że to jeszcze chodnik, a to już ulica. I wzroku nie ma na czym zawiesić, nic wzroku ku sobie nie przyciąga. Biała plama miasta nie zasługuje na naszą uwagę.

I na koniec – biel ma tendencję do psucia się. Biel szybko szara się robi. Mankiety koszul – szarzeją. Firanki – szarzeją albo żółkną. Ściany, obrusy, prześcieradła, kartki papieru (kartki luzem i w książkach też) – brzydną. Ta zasada generalna stosuje się oczywiście do śniegu. Chyba nie muszę wymieniać, co ze śniegiem się robi, jak się zużyje. A z rzeczy białych śnieg zużywa się najszybciej.

Dlatego postuluję, żądam i oczekuję powrotu jesieni.

Jeżeli nie ma pytań z sali, to dziękuję za uwagę.

.

.

Reklamy
3 comments
  1. Pozwoli Pani… Marceli Białek z Radia Mrock: – A co Pani sądzi o czerni? Skoro wyraża Pani tak radykalny pogląd na biel, jaki jest Pani stosunek do czerni? Dziękuję… i oddaję mikrofon.

  2. Otóż. z czernią jest podobnie. Tyczą się jej argumenty zawarte w pierwszym i drugim akapicie. Co do argumentu z akapitu trzeciego (psucie się), to czerń psuje się wolniej niż biel, ergo – czerń jest lepsza. (pauza, namysł, zmarszczone czoło) Chociaż! Czerń jest ekspansywna. Występuje w formie brudu, nalotu. Pojawia się stale, mimo że próbujemy temu przeciwdziałać. Zatem czerń jest równie niepożądana jak biel. Ale inaczej. (krótsza pauza) Ale! Całkiem inną sprawą jest połączenie bieli i czerni – te atrakcyjne kontrasty, konflikty! Ten inteligentny dialog bieli z czernią! To urocze przechodzenie przez całą gamę szarości…. Tak, biel i czerń ratuje tylko ich współwystępowanie.

  3. joe said:

    inteligentny dialog bieli z czernią odbywa się jedynie na szachownicy…

Napisz coś

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s